Taekwondoda Kemer Renkleri ve Anlamları

Beyaz Kemer

Tekvando sporuna yeni başlayan sporcular Beyaz kemerle başlarlar, yani beyaz kemer almak için tekvandoya başlamış olmak yeterlidir. Bu kemer saflık ve temizlik manasına da gelir.

Sarı Kemer

Sarı tekvando kemeri kök salmak ve bu sporda ilerlemek manasına gelir. Beyazdan sonraki ilk kemerdir. Yani spora başlayanlar ilk girdikleri kemer imtihanında bu kemeri alırlar.

Yeşil Kemer

Sürgün vermek, büyümek anlamındadır. Tekvando sporunda kişi artık tekvando ile ilgili beceriler kazanmaya başlamıştır.

Mavi Kemer

Mavi kemer tekvando sporunun başlangıç kemeri olan beyaz kemer ile birlikte üçüncü kemeridir. Göğe erişmek anlamındadır.Sürgün veren ağaç nasıl bir süre sonra gelişimi tamamlar ve uzayıp görkemli bir ağaç olursa, bu kemere ulaşan tekvandocu da artık gelişimini tamamlamış, temel teknikleri öğrenmiş , yavaş yavaş teknikleri olgunlaşmaya başlamış demektir.

Kırmızı Kemer

Tekvando sporunda siyahtan önceki renk kırmızı kemerdir.

Tehlike manasındadır.Kırmızı kemerdeki bir taekwondocu artık dikkate alınacak bir yapıya sahiptir.Kendisine saldıran rakiplerini uyaran ama ikazını dinlemeyip üzerine gelen muhaliflerini kolayca bertaraf edecek yapıdadır.

Siyah Kemer

Sporda olgunlaşmak anlamına gelir.Beyazın tam tersidir.

Taekwondoda olgunluğu ve profesyonelliği temsil eder.Tehlikelerden çekinmez ve korku bilmez bir karakter yapısını ifade eder.

Siyah kemer takınan sporcu hem fizik olarak mükemmel bir estetiğe ve ruh hali olarak toplum ahlak kurallarının zirvesinde bir kişiliğe ulaşmış anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.